Pirmasis kosmose sukurtas meno kūrinys

Švedijos Forsbergso koledžo studentų Hannes Tomani ir Ivo Lundin Hatje tikrai nepavadintum tvirtai stovinčiais ant žemės. Savo novatorišką baigiamąjį darbą „Kosminis menas“ (Art By Space) jie apibūdina taip: „Žmogaus kūryba virš sienų“.

Tekstų kūrėjas Hannes Tomani ir meno režisierius Ivo Lundin Hatje susipažino studijuodami Stokholmo Forsbergso koledže, kuris specializuojasi reklamos, tekstų kūrimo, grafinio dizaino ir žaidimų kūrimo srityje. Pirmieji pasaulyje kosminio meno kuratoriai sako, kad į savo baigiamąjį darbą jie pažiūrėjo kaip į unikalią galimybę padaryti bet ką, kas jiems šaus į galvą.

„Mūsų darbo rezultatas – paveikslas „Kosminis menas“, kurį sukūrė kosmosas pasitelkęs savo nevaldomas jėgas. O kodėl gi ne?“ – taip jie pristato savo kūrybą bendroje svetainėje.

„Kosminio meno“ projekto koncepcija paprasta, tačiau labai nereali: helio pripildytas meteorologinis balionas buvo paleistas į orą ir pakilo į maždaug 33.000 metrų aukštį. Prie baliono buvo prikabinta dėžutė, kurioje buvo balta drobė ir keletas mažų balionėlių, pripildytų oro ir įvairių spalvų dažų. Balionui kylant į kosmosą aplinkos oro slėgis pamažu mažėjo, todėl dažų balionėliai pūtėsi.

Maždaug 20–30 km aukštyje balionėliai pradėjo vienas po kito sproginėti ir taškyti dažus – tokiu būdu buvo sukurtas „Virš sienų“ – savaime be žmogaus įsikišimo nusitapęs paveikslas vien dėl to, kad pakilo į kosmoso vakuumą. Visas procesas buvo nufilmuotas – filmuką galite pasižiūrėti čia.

 

„Projekto idėja – mūsų mintis, jog neprotinga yra tai, kad mūsų sukurtos ribos turi įtakos tam, kaip elgiamės su kitais. Būtent todėl norėjome patekti į kosmosą – aukštai pakilti virš mūsų pastatytų matomų ir nematomų sienų, ten, kur žmogus negali nieko kontroliuoti.“ Taip Tomani apibūdino projektą švedų dizaino leidiniui „Cap & Design“.

„Šis darbas skirtas visam pasauliui,“ sakė Lundin Hatje. „Visatos jėgos visus mus veikia vienodai, nesvarbu, kokios esame tautybės, tikėjimo ar rasės. Tos pačios jėgos sukūrė ir mūsų paveikslą. Tikimės, kad aukcione pavyks jį parduoti už nemenką sumą, kurią paaukosime pasirinktai iniciatyvai, galinčiai pakeisti pasaulį.“

Tomani ir Lundin Hatje projektą parėmė nevyriausybinė organizacija „Astronomisk Ungdom“ (AU – „Astronominis jaunimas“), kurios tikslas yra skatinti jaunų švedų domėjimąsi astronomija ir kosmosu. AU turi didelę meteorologinių balionų leidimo patirtį, todėl ji suteikė projekto iniciatoriams techninę infrastruktūrą, būtiną įgyvendinti kosminį sumanymo etapą.

Visos už projektą „Virš sienų“ surinktos lėšos buvo paaukotos tarptautinei humanitarinės pagalbos nevyriausybinei organizacijai ir Nobelio Taikos premijos laureatei „Gydytojai be sienų“.

Faktų rėmelis

Apie „Kosminį meną“
„Kosminis menas“ buvo Forsbergso koledžo studentų meno projektas, įgyvendintas bendradarbiaujant su nepriklausoma prekės ženklų kūrimo agentūra „Identity Works“ ir remiant Švedijos jaunimo organizacijai „Astronomisk Ungdom“. Paveikslas „Virš sienų“ buvo parduotas aukcione, o visi gauti pinigai paaukoti organizacijai „Gydytojai be sienų“. Hannes Tomani sukurtą projekto filmuką „Kosminis menas – kūryba virš sienų“ galima pažiūrėti adresu https://vimeo.com/168184848

Tekstas: Isabelle Kliger;
Nuotraukos ir iliustracijos: Cecilia Rudengren