Didesni ir skanesni pomidorai – su CO2

Apie CO2 įpratome girdėti kaip apie mūsų klimato kaitos kaltininką, tačiau, pasirodo, šiltnamio efektą sukeliančios dujos gali padėti gamtai atlikti savo darbą. Paklausite, kur? Žinoma, kad šiltnamiuose!

Į pomidorų ar salotų šiltnamį įleidus CO2, dujos paskatina fotosintezę, todėl augalai užauga stipresni ir sveikesni, be to, padidėja jų derlius.
Įprastai ore anglies dioksido koncentracija siekia 400 ppm, o daugelis augalų geriau auga atmosferoje, kurioje ši koncentracija svyruoja nuo 600 iki 1.000 ppm. Į šiltnamį įleidus papildomą anglies dioksido kiekį, pomidorų, salotų ir agurkų derlius gali padidėti net 25–30 proc. Be to, didesnė anglies dioksido koncentracija paankstina derlių bei didina augalų atsparumą ligoms ir kenkėjams.

Rekordinis derlius blogais metais
Šią technologiją nusprendė išbandyti viena iš Švedijos pomidorų auginimu užsiimančių įmonių, „Viken Tomater“. Įmonėje dirba 8 žmonės, kurie per metus užaugina 260 tonų pomidorų.
2017 m. „Viken Tomater“ įsigijo tręšimo anglies dioksidu sprendimą. Jį sudaro anglies dioksido talpykla, iš kurios į šiltnamį siurbiamas oras, kuriame CO2 koncentracija siekia apie 1.200 ppm.
„Buvau girdėjęs apie panašias technologijas, tačiau man buvo sunku patikėti reklamuojamais skaičiais“, sako „Viken Tomater“ vadovas Mats Olofsson. „Tačiau konkurencija rinkoje vis auga, todėl nusprendžiau pabandyti. Pasirodo, tie reklaminiai skaičiai visiškai atitiko mūsų pasiektus rezultatus.“
„Viken Tomater“ pomidorų derlingumas padidėjo 10 proc. O juk 2017-aisiais Švedijoje užfiksuota neįprastai mažai saulėtų dienų – dėl to derlingumas turėjo sumažėti.
Maža to – pasak Mats Olofsson, 2017 m. derlius buvo rekordiškai didelis.

„Stiebai užaugo stipresni, tad pomidorai buvo didesni, sultingesni ir saldesni. Net klientai stebėjosi pagerėjusiu jų skoniu“, sako jis.

Šaltis – skonio priešas
Vidutiniškai pomidorai subręsta per 8 savaites – tiek laiko praeina nuo sodinukų pasodinimo iki derliaus nuėmimo. Pomidorų sezonas prasideda kovo viduryje ir baigiasi spalio pabaigoje. Šiuo laikotarpiu „Viken Tomater“ ir kiti augintojai pomidorus skina kiekvieną savaitę.

Pomidorų augintojams labai svarbu užauginti kuo daugiau pomidorų viename kvadratiniame metre išlaikant jų kokybę. „Viken Tomater“ naudoja pramonines trąšas, tačiau nenaudoja pesticidų. Trąšų tirpalas nuolat cirkuliuoja šiltnamyje, siekiama kuo efektyviau panaudoti energiją. Šiltnamis yra uždara sistema, todėl į aplinką nepatenka jokių šalutinių produktų.

Pasak Mats Olofsson, kokybiškas pomidoras turi būti sultingas ir tvirtas, o svarbiausia – skanus.

„Pomidorus reikia skinti sunokusius, o suvalgyti – per savaitę. Kad pomidorai išliktų saldūs, jų negalima laikyti šaltoje aplinkoje. Būtent dėl pomidorų gabenimo ar laikymo šaldytuve dingsta jų skonis“, sako jis.

„Viken Tomater“ augina apie 100 pomidorų veislių, o pasaulyje jų priskaičiuojama keletas tūkstančių. Įmonė taip pat augina geltonuosius pomidorus, kurie, anot Mats Olofsson, nuo raudonų pomidorų skiriasi tik medžiaga, kuri suteikia jiems geltoną spalvą.

„Geltonuosius pomidorus pradėjome auginti dėl to, kad mano sūnus yra alergiškas raudonam maistui. Pasirodo, geltonos spalvos pomidorus jis gali valgyti be problemų“, sako jis.
2018-aisiais Mats Olofsson ir jo įmonė tikisi gerų metų.
„Viskas priklausys nuo oro dievų palankumo“, sako jis. „Jei metai bus saulėti, tikiu, kad mūsų derlius bus dar didesnis už pernykštį.“

POMIDORŲ PADAŽAS (BAZINIS)


INGREDIENTAI

1 geltonas svogūnas, smulkiai supjaustytas
1 morka, smulkiai sutarkuota
2 česnako skiltelės, smulkiai supjaustytos
2 lauro lapeliai, švieži ir supjaustyti
3 šaukštai alyvuogių aliejaus
1/2 dl baltojo vyno
5 čiobrelio šakelės
2 rozmarino šakelės
600 g slyvinių pomidorų
Druska, juodieji pipirai

Paruošimas:
Įkaitinkite keptuvę. Pakepinkite jame svogūnus, morką, česnakus ir lauro lapelius alyvuogių aliejuje apie 30 minučių, kol jie suminkštės, o masė taps saldi. Į ją supilkite baltąjį vyną, įmeskite čiobrelius, rozmariną, įdėkite pomidorus ir kepkite orkaitėje 180 laipsnių temperatūroje 1–2 val. – tai priklauso nuo skysčio kiekio pomidoruose. Masę sumaišykite virtuviniame kombaine, pagal skonį įberkite druskos ir pipirų.

Šaltinis: vikentomater.se (virtuvės šefas Paul Svensson)

Tekstas: Isabelle Kliger
Foto: „Shutterstock“