Deguonis ir riebalai – geriau atskirai, negu kartu

Visiems žinoma, kad deguonis skatina degimą, tačiau kas atsitinka, kai deguonis reaguoja su kitomis medžiagomis? Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime, kas atsitinka, kai deguonis reaguoja su riebalais, ir kaip galima sumažinti tokį pavojų.

Tereikia mažos kibirkšties. Kaip taisyklė, alyvoje ir lubrikantuose yra įvairių angliavandenilių, kurie oksiduojančioje deguonies aplinkoje tampa labai degūs. Jei yra šie du elementai, tereikia menkos kibirkšties, kad įsipliekstų ugnis ir kiltų sprogimo pavojus. Net ir mažas riebalų kiekis gali reaguoti su deguonimi, o kartais dėl to gali kilti savaiminis užsidegimas. Maža to, suspaustas deguonis gali reaguoti su riebalais reduktoriuje ar vamzdyne – tuomet didesnis slėgis ir adiabatinis spaudimas gali sukelti užsidegimą.

Pavojaus mažinimas.
Tad kaip galima sumažinti gaisro pavojų dirbant su deguonimi? O juk atsakymas labai paprastas – nesudaryti sąlygų riebalams kontaktuoti su deguonimi. Kaip tai padaryti praktiškai? Dažniausiai žmonės nežino, kaip sutepamos sklendės, reduktoriai ir kitos dujų tiekimo įrangos dalys. Darbo metu iš žarnų ir kitos įrangos gali įvykti staigus deguonies nuotėkis, tad jei nutekėjęs deguonis kontaktuos su riebalais, pasekmės gali būti labai skaudžios.

Keli paprasti patarimai.
Nepervertinant pavojaus, būtina tinkamai naudoti tinkamą įrangą – tik taip su deguonimi bus galima dirbti saugiai. Toliau pateikiame keletą paprastų patarimų, padėsiančių saugiau naudoti deguonį.

1.  Niekada riebiomis medžiagomis netepkite reduktorių ir vožtuvų (ar kitų įrangos dalių, kontaktuojančių su deguonimi). Jei būtina naudoti lubrikantą, naudokite tik sąveikai su deguoniui specialiai skirtas jo rūšis. Visi dujų tiekimo komponentai turi būti patvirtinti naudojimui su deguonimi.

2.  Reguliariai tikrinkite žarnų ir jungčių būklę, kad būtų išvengta deguonies nuotėkio. Sudarykite naudojamų dujų tiekimo sistemų ir balionų vežimėlių priežiūros sutartis. Maži balionų vežimėliai taip pat turi būti reguliariai tikrinami –

3.  Netgi maži riebalų kiekiai gali pridaryti problemų. Neskubėkite – prieš darbą su deguonimi patikrinkite, ar jūsų rankos, drabužiai ir įrankiai yra švarūs ir be riebalų.

4.  Atsargiai atsukite deguonies baliono vožtuvą.

Tekstas: Bo Williamsson Nuotrauka: „Shutterstock“