Diazoto oksidas

Diazoto oksidas (N2O), dar vadinamas juoko dujomis, yra bespalvės, šiek tiek saldoko kvapo nedegios dujos. Jos priklauso azoto dujų grupei, kurias 1773 m. atrado Joseph Priestly, taip pat atradęs ir deguonį. Necheminis dujų pavadinimas susijęs su dujų savybe sukelti euforiją.

Naudojimas medicinoje
Medicinoje azoto suboksidas naudojamas jau daugiau nei 150 m. Iš pradžių šias dujas naudojo dantų gydymui – pirmasis tai pradėjo daryti amerikiečių dantų gydytojas Horace Wells 1844 m., tačiau šiuo metu jos naudojamos anestezijoje ir chirurgijoje, gimdymo metu bei greitų skausmingų procedūrų metu. Dujos beveik neturi jokio šalutinio poveikio, veikia greitai ir patikimai, nuo jų poveikio greitai atsigaunama. Diazoto oksidas taip pat veiksmingai malšina skausmą, nes sutrikdo smegenų skausmo impulsus. Anestezijoje naudojamas azoto suboksido ir deguonies mišinys.

UHD ekranų gamyba
Diazoto oksidas taip pat naudingas kaip nebrangus naujos kartos ypatingai didelės raiškos ekranų, pvz., UHD 3D, TFT-LCD ir OLED, gamybos elementas. Naudojant metalų oksidus elektronų judėjimo greitį galima padidinti iki 40 kartų, palyginti su įprastine polisilicio technologija, o kaina beveik nesikeičia. Metalo oksidų puslaidininkių gamybai reikia didelių kiekių labai gryno N2O. Elektronikos pramonėje tai yra unikalus procesas – naudojant diazoto oksidas sukuriamas mikroskopiškai plonas puslaidininkių funkcinis sluoksnis, kuris leidžia valdyti kiekvieną iš milijonų pikselių, kurie sudaro matomą ekraną.

Diazoto oksidas (N2O) dar vadinamas juoko dujomis.
Necheminis dujų pavadinimas susijęs su dujų savybe sukelti euforiją.

Užtikrina greitį automobilių lenktynėse
Diazoto oksidas šiek tiek geriau už orą palaiko degimą, todėl jis naudojamas specialiose azoto suboksido sistemose, kuriose dujos purškiamos į variklio kuro įsiurbimo sistemą, kad padidintų jo galią. Kai variklis įkaista, diazoto oksidas skyla į deguonį ir azotą, todėl padidėja deguonies tiekimas į variklį ir, atitinkamai, jo galia. Skilimo metu susidaręs azotas sudaro azoto suboksidą, kuris šiek tiek aušina variklį, todėl sumažėja variklio perkaitimo pavojus, kuris padidėja išaugus variklio galiai. Diazoto oksidas sistemos dažniausiai naudojamos gatvės lenktynėse.

Ilgiau apsaugo maistą
Be šių naudingų dalykų diazoto oksidas naudojamas ilgiau išlaikyti šviežius pieno produktus, pvz., grietinėlę, varškę ir desertus – tuomet jie išlaiko savo konsistenciją ir skonį. Šios dujos taip pat naudojamos kitų maisto produktų šviežumui prailginti, nes neleidžia pasišalinti produktuose esantiems riebalams.

 Foto: Shutterstock